Haber

Başkan Büyükakın; rotanız hayırlı olsun

Eğitim amacıyla Kocaeli’ne gelen uluslararası öğrenciler için düzenlenen “Evinize Hoş Geldiniz” programında duygulu anlar yaşandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ülkelerinden eğitim için Kocaeli’ye gelen uluslararası öğrenciler için “Evinize Hoş Geldiniz” programı düzenledi. Antikkapı Restaurant’ta düzenlenen programa yüzlerce yabancı uyruklu öğrenci katıldı. Bütün insanların kardeş olduğuna dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kursunuz hayırlı olsun” dedi. Anlamlı etkinlikte, farklı ülkelerden gelen öğrenciler performanslarıyla duygu dolu anlar yaşadılar.

PROGRAMA YOĞUN KATILIM

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Büyükşehir Koordinatörü Abdullah Köktürk, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Şemsettin Yıldırım, Gölcük Belediyesi Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdür Yardımcısı Mehmet Kavuk, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Lideri Nebi Karakoyun ve çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

SİZİ ŞEHRİMİZDE AĞIRLAYACAĞIZ

Önder Büyükakın, yıllar geçtikçe Kocaeli’ne yeni öğrencilerin geldiğine, dostluk, kardeşlik ve barış köprülerinin yeniden kurulduğuna dikkat çekerek, “Yüzler değişir ama yüzlerdeki ifade değişmez. Sevgiyle, kardeşlikle, gönül rahatlığıyla gözler birbirine. huzurlu görünüyor. Sizi şehrimizde ağırlayacağız. Misafir yeni arkadaşlarımız için ne ifade ediyor? Bir süre sonra daha mantıklı olacak. Muhtemelen ilk anda misafir kelime muhtemelen kelime olarak size manayı söyleyecektir. Ancak burada eğitiminizi tamamladıktan sonra misafirliğin ve misafirperverliğin ne demek olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Bunu ancak yaşadıktan sonra anlayacaksınız” dedi.

YABANCI HİSSETMEMEK İÇİN

Konuk öğrencilerle bir araya gelmenin çok keyifli olduğunu belirten Önder Büyükakın, kendi hayatından kesitler anlatarak tavsiyelerde bulundu. Önder Büyükkakın, “Burada kaldığınız süre boyunca kendinizi yabancı hissetmemeniz için tüm kurumlarımızda elimizden gelenin en iyisini yapacağız” diyerek, “Neden böyle bir şey yapıyoruz? Büyükşehir Belediyesi, yurt dışından Kocaeli’ye eğitim için gelen öğrencilerin burada memnun kalması için neden bu kadar uğraşıyor? Çünkü biz böyle düşünüyoruz. Milletimizin pahalı sisteminde insan yaratılışta kardeştir” dedi.

SİZİNLE BİRLİKTE DÜŞÜNMEK İSTİYORUM

“Hepimiz kardeşiz.” Önder Büyükakın, bunun altını çizerek, “Aranızda bu kısmı şimdiye kadar düşünmeyenler var. Bu şekilde düşün. Bazen bu şehirde farklı etnik kökenlerden arkadaşlarımız oluyor. Türkiye’de. Farklı etnik kimliklere sahip insanlar var. Şimdi onlarla sohbet ederken onlara sorduğum soruyu düşünmek istiyorum. Burada dünyanın dört bir yanından farklı ırk ve renklerden insanlar var, değil mi? Geriye gidelim. Önceki nesil, ondan önceki nesil, ondan önceki nesil. Bir öncekine bir göz atalım. Hz. Adem ve Havva’ya gidin. Hz. Adem ve Havva Amerikalı mıydı? Afrikalı mıydı? Asyalı mıydı? Avustralyalı mıydı? O nereliydi? Hz. Adem ve Havva. Bunu daha önce düşündün mü? Hz. Adem ve Havva ilk insanlardır. Hangi millettendi? Bir yarışları yoktu, değil mi? Yani, temelde, buradaki herkes birbiriyle akraba, kardeşi hepimizin büyükbabası ve büyükannesi, tıpkı buradaki herkesin büyük büyükanne ve büyükbabası gibi. Buradaki herkes dünyanın geri kalanı kadar kardeş değil mi?” sözlerini verdi.

TÜM İNSANLAR YARATILIŞTA KARDEŞTİR

“Dünyadaki bazı insanlar sırf ten rengi, göz rengi, ırkı, uyruğu veya geldiği ülke nedeniyle diğer insanları ayırarak bir şey yapar mı?” sorusuna Önder Büyükakın, “Olamaz mı? Bu dünyadaki en ilkel şey olurdu. Değil mi? Yani bir insanı ten renginden gözünün rengine kadar beyaz veya siyah olması veya falanca milletten olması nedeniyle ayırt etsek, onu irili ufaklı görsek gerçekten o olur muyduk? dünyanın en ilkel yaklaşımını gösteriyor? Bu tamamen ilkel bir şey olmaz mıydı? değil mi O zaman bir kez orada buluşuruz. ve tüm erkekler arasında, büyükanne ve büyükbabalarına göre birbirleriyle akrabadırlar. konuştu

İYİ İNSAN OLURSA DEĞERLİDİR

Bir insanı bir başkasından daha iyi ya da daha kötü yapan, üstün ya da aşağı yapan şeyin aslında o kişinin iyi insan olup olmamasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Önder Büyükakın, “İyi insan insansa, o insan değerlidir. Bir kişi korkunç bir insansa, o kişi özgürdür. Çok uzun konuşmayacağım ama beni biraz daha sabırla dinlemeni istiyorum. Şimdi bir şey daha söyleyeceğim. Az önce Adem ile Havva’nın bizim dedelerimiz olduğunu söyledim. Oradan hepimiz birbirimizin kardeşiyiz. Şimdi iki şeye dikkat etmenizi istiyorum. Hz Adem ve Havva’nın iki oğlu oldu. Bu iki oğuldan birinin adı Habil, diğerinin adı ise Kabil’dir. Hazreti Adem bir peygamberdir. Habil peygamberin oğlu, Kabil ise peygamberin oğludur. Baban Peygamber olsa bile sana bir faydası olmaz. Burada da açık mısın? Ağ Babanız bir Peygamber olsa bile, Kabil’in yolunu izliyorsanız, korkunçluğu seçerseniz, bunun hiçbir değeri yoktur. Hangi ırktan olursan ol, baban kim, annen kim olursa olsun, hiçbir maliyeti yok. Düzen yolunda gitmek sizi pahalı yapan nedir? Kötülüğün yolunu mu seçtin? Oradaki duruşun, yeterliliğin yanında mı duruyorsun yoksa berbat mı? Barış’ın yanında mı duruyorsun? Savaş tarafında mı? Kardeşliğin yanında mısın? düşmanlıkla mı? Dünyayı yaşanmaz hale getirenlerin yanında mısınız? Dünya yaşanır diyenlerden yana mı? Bu soruları tekrarlayın. Bu şekilde düşünün ve hayatınızın geri kalanında kendinize bu soruyu sormaktan asla vazgeçmeyin.”

DÜNYADAKİ TÜM İNSANLAR KARDEŞTİR

İnsanlığın huzuru için her birinizin adalet, barış, kardeşlik için çalışmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Önder Büyükakın, “Başka bir dünya mümkün mü? Barışın, adaletin, kardeşliğin, güzelliklerin daha huzurlu ve hoşnut olduğu bir ahiret bulmak mümkün mü? Evet olur, evet olmaz, bu ayrımın karşılığında ne verecek? Yapacaklarımız bu ayrımın cevabını verecektir. Baht deme. Çünkü şans dediğiniz şey aslında bizim yaptıklarımızın ve sizin yaptıklarınızın sonucudur. Diğeri yapar. Oburluk yapıyor. Tüm bunların toplamı aslında baht olarak başımıza gelenler. Örneğin karbon salınımını kontrol altına alırsak dünya yaşanabilir bir yer olmaya devam edecek ama aksini yaparsak bu dünyada yaşamak mümkün olmayacak. O yüzden senden sadece bunu istiyorum. Burada okuduğunuz sürece, bu söylediklerimi hayatınızın sonraki dönemlerinde unutmayın. Dünyadaki tüm insanlar bir yaratılışta kardeştir. İki babanın, annenin, kardeşlerinin, milletinin kıymeti yok. Uygun musun? Kötümüsün? Yetkinlik tarafında mısınız? Alçakgönüllülüğün yanında mısın? Asıl mesele, sizi pahalı ya da değersiz kılacak tek önlemin bu olmasıdır. Bu yüzden rotanız güzellikler olsun diyorum hep.” sözlerini kullandı.

HUZUR SİZİN ROTASINIZ.

Başkan Büyükakın, “Şöyle düşünün. Bu adamın akşam saat yedide evinde bir çocuğu var, eşi ve arkadaşları oturup sohbet etmek istiyorlar. Zoraki konuşmadan neden iki kelime daha fazla söylemeye çalıştığını bir düşünün. için yapıyorum. Uyum bulaşıcıdır. Bulaşma bulaşıcıdır. Doğrular daha fazla güzelliğe bulaşırsa, kötülüğe galip gelirler. İnsanlarla ne kadar çok konuşursam, güzellik yolunda yürümek için insanlığın iyiliğine ne kadar çok dikkat edersem, dünya yeterli bir yer olacaktır. Neme ihtiyacım var dersem, ne istersem söylersem yarın dünyaya düşeceğim karmaşanın sorumlusu ben olurum. Bu yüzden size derdimi anlatmaya çalışıyorum. İnsanlık rotanız olsun. Kardeşlik rotanız olsun. Rotanız Barış olsun. Peşinden koştuğunuz tek maliyetli şey adalet olsun. Adaletin peşinden koşarsanız, adaletten başka bir ölçü almazsanız, insanların kim olduklarını değil, yaptıklarının zarar verip vermediğinin tek ölçüsü olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bir şeyleri değiştirebilirsiniz. bu dünyanın daha hoş bir yer olması için.

EVİNDE GİBİ HİSSET.

Dünyadaki tüm büyük değişimlerin aslında tek tek insanların küçük adımlarıyla başladığına dikkat çeken Önder Büyükakın, “Yaptıklarım dünyamı değiştirir demeyin. Dünyayı değiştiren insanlar Dünyayı güzelleştiren insanlar aslında düzen için çabalayan insanlardır. Bir ihtiyar olarak size tavsiyem, dünyayı daha uygun bir yer haline getirmek için elinizden geldiğince çabalamalısınız. Bu şehirde hayatın tadını çıkar. Bu şehirde güvenle yaşayın. Bir sorununuz varsa, arkadaşlarımızla iletişime geçin. Evinizi hissedin. Geldiğiniz şehrin belediyesi gibi buranın belediyesi de yanınızda olacak. Buranın Valiliği, geldiğiniz devlet kurumu gibi yanınızda olacaktır. Ailelerinizin sizi düşündüğü gibi, biz de sizi çocuklarımız gibi düşüneceğiz. Bundan emin ol. Çünkü biliyoruz ki buradaki herkes aslında Adem ile Havva’nın torunları, yani kardeşler, sizler de bizim çocuklarımızsınız.” Söz konusu.

YETERLİLİK DÜNYAYA HÜKÜM VERDİ.

Hep birlikte büyük bir pürüzsüzlük hareketi başlatmak isteyen Önder Büyükakakın, “Bütün hareketler bu şekilde başladı. Müminler, uygunluk peşinde koşanlar ve bunun için çabalayanlar sayesinde dünyada uygunluk hakim olmuştur. Umarım hem burada kaldığınız süre boyunca, hem de ülkenize döndüğünüzde veya dünyanın neresinde olursanız olun, uygunluğunuzu sürdürürsünüz. Doğruluk için çabalıyor ve insanlığın güzelliği için kendi gücünüzle bir şeyler yapıyorsunuz. Daha iyi bir dünya mümkün. Daha adil bir dünya mümkün. Lütfen buna inan ve bu konuda kendin bir şeyler yap. Bunu yapmaya başladığınızda, şehrinizin ülkenize güzelleştiğini göreceksiniz. Sizlerden burada bu kültüre ilgi duymanızı, bu kültürü tüm dünyaya yaymanızı, burada eğitim aldığınız süre boyunca sadece okuduğunuz alanı değil, şehirdeki diğer bağlantıları da takip etmenizi isteyeceğim. Ülkemize döndüğünüzde dostluklarınız devam etsin, dostluklar ve hatta evlilik bağları kurun. Buraya gelip gidenler gelsin, damatlar gelsin, damatlar gitsin. Madem burada herkes birbirinin kardeşi, burası bir zevk vesilesi olsun. Burada bir iş kurun, burada arkadaşlarınızla ülkenizde bir iş kurun.

GÖNÜLDEN KALPLE İLİŞKİSİ VAR

Önder Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Bu temennilerin sizin de yüreğinize dokunduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlık yürekten konuşuyorsa biz ona Türkçe Vicdan deriz. Allah bizi yaratırken kalbimize bir terazi koydu ve adına Vicdan denildi. Ne olursa olsun, kalbine sorduğunda sana gerçeğin ne olduğunu söyler. Yüreğine sorarak yolunu bul. Pusulanız da burada vicdandır. Vicdanınıza hakim olduğunuz sürece hayatınızda mutlu olacağınızı görecek, kalpten konuştuğunuzda karşınızdakilerin de aynı sesi işittiğini ve sözünüzü anladığını göreceksiniz. Bunu anladığını biliyorum. Gönülden gönüle bir bağ vardır. Bu köprülerin ebedî köprüler, kardeşlik köprüleri ve barış köprüleri olmasını diliyor.”

KOCAELİ’MİZİN ONURSAL TEMSİLCİLERİ OLACAKLAR

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Lideri Nebi Karakoyun, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza sıcak misafirperverliği için teşekkür ediyorum. Yakın ve uzak ülkelerden ilimize eğitim için gelen öğrencilerimiz, eğitimlerinin sonunda Türkiye’nin ve Kocaeli’nin fahri temsilcisi olacaklardır. Kocaeli’nin modern bir şehir olması ve sosyal hayatın canlılığı sayesinde zorlanmayacaklarına inanıyorum. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

DÜNYAYI DAHA KEYİFLİ HALE GETİRECEK

Ürdünlü öğrenci Atallah Alrawashdeh, Kocaeli’nin Türkiye’nin en keyifli şehirlerinden biri olduğuna işaret ederek, “Bu keyifli Kocaeli’de kültürlerimizi yansıtırken aynı zamanda Kocaeli ve Türk kültürü hakkında çok şey öğreniyoruz. Örneğin büyüklerin elini, küçüklerin gözlerini öpmek. Örneğin mancaralı pide, pide, mısır ekmeği pek hoş karşılanmaz. Kocaeli ve Gebze Teknik Üniversitelerinde almış olduğumuz eğitimlerin kendimizi, ülkelerimizi ve dünyayı güzelleştireceğini biliyoruz. Aslında Osmanlı’nın hatırası olan bu topraklarda unuttuklarımızı hatırladığımızı da biliyoruz ve bu hatıra bize daha güzel günlerin geleceğine dair umut veriyor.

RENKLİ GÖRSELLER

Program boyunca sahneden renkli görüntüler eksik olmadı. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin Gürcü Levani Kamashidze Halk Dansları Gösterisi, Bölgesel Dans Gösterileri ile Afrikalı Öğrenciler Khadim (Senegal), Juliana (Madagaskar), Rahma (Nijerya), Yacoub (Çad), Francky (Kamerun), İbrahim (Gine) Acharuli Dansı, Azerbaycanlı Armin Türker de Tar performansını seslendirdi. Uluslararası öğrencilerin Türk müziği performansı Yusuf Ruanda Hamda (Hindistan), Jordi (Gana), Patrick (Ruanda) Carina (Mozambik) müziği öğrencilerin seslendirdiği program boyunca alkış aldı. Yabancı öğrenciler de yöresel kıyafetlerini ve kültürlerini tanıttı.

YABANCI ÖĞRENCİLER KOCAELİ’Yİ SEVDİ

Yabancı konuklar, Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, şehrin ve ülkenin tanıtımı için gösterdiği misafirperverlikten çok etkilendiklerini belirtti. Kendi ülkelerinde bırakın böyle bir temeli Belediye Başkanı’nın kendisini bile göremediklerini söyleyen misafirler, Önder Büyükakın’a samimiyetinden ve nezaketinden dolayı teşekkür ederek yaşadıkları şehirlerden getirdiklerini hediye ettiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu