Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 7. Tematik Kış Kampları etkinliğinde konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dijital diplomasi ile attığımız yenilikçi adımlarla kendimizi geleceğe hazırlıyoruz. Daha doğrusu geleceği yakalamaya çalışıyoruz. Yeni nesil diplomatlarımızı yetiştirmek için Ankara Diplomasi Akademisi’ni kuracağız.” dedim.

Çavuşoğlu, Ankara’da Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Cebeci Sitesi Yurdu’nda düzenlenen “7. Tematik Kış Kampları” etkinliğinde konuştu.

Çavuşoğlu, kampın bu yılki temasının “diplomasi” olduğunu ve bunu çok anlamlı bulduğuna işaret ederek, “Ankara artık küresel diplomasinin en aktif ve aktif merkezlerinden biri haline geldi. Dolayısıyla biz de bu temayı çok anlamlı bulduk.” sözünü kullandı.

Türkiye Yüzyılına tarihten ve milletten aldığı özgüvenle adım attığını belirten Çavuşoğlu, “Türk Yüzyılı barışın, güvenin, istikrarın, gücün, iletişimin, şefkatin ve kalkınmanın yüzyılı olacaktır. Bizler, Dışişleri Bakanlığı olarak bunun farkındayız.” dedim.

Daha sonra öğrencilerle soru-cevap vereceğini belirten Çavuşoğlu, önce diplomasinin bugününü ve geleceğini belirledi, ardından öğrencilerle 5 öneri paylaştı.

“Diplomasi bir kelime ve bir bağlantı sanatıdır”

Çavuşoğlu, “Dünyamız tarih boyunca farklı ölçeklerde ve hızlarda değişimler yaşadı. Bu dönemi özel kılan, değişimin hızıdır.” ifadesini kullandı.

Teknolojiyi yakalamanın iki yolundan birinin daha hızlı öğrenmek, diğerinin ise daha akıllıca yönetmek olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, ikinci noktanın da dünyanın hızla değiştiği bir dönemde diplomasinin de bu değişimden etkilendiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Diplomasi bir konuşma ve iletişim sanatıdır. Biliyorsunuz diplomasinin bittiği yerde ne başlar? Çatışma başlar, savaş çıkar. Teknoloji hem konuşmayı hem de iletişimi dönüştürür.” ifadesini kullandı.

Metinlerin yapay zeka ile yazıldığını ve iletişimin hızlandığını belirten Çavuşoğlu, “Bu kadarsa artık diplomatlara ihtiyacınız var mı?” Sorunun sık sık gündemde olduğunu ancak yine de diplomatlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“Dünyanın en kaliteli diplomatları ile çalışıyoruz”

Türkiye gibi iyi yetişmiş diplomatlara sahip ülkelerin küresel diplomaside her zaman ön saflarda yer aldığının altını çizen Çavuşoğlu, “Her zaman gururla söylüyorum, bir kez daha söylüyorum. Dünyanın en kaliteli diplomatları ile çalışıyoruz. Türk diplomatları dünyanın her yerinde gerçekten saygı görüyor.” görüşünü paylaştı.

Kökeni 500 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Bakanlığın da yapay zekadan yararlandığını, konsolosluk hizmetlerinde kullanılmaya başlanan “Hızır” adlı yapay zeka tabanlı uygulamadan 177 binden fazla vatandaşın yararlandığını kaydetti. aylar önce.

Çavuşoğlu, “Dijital diplomasi ile attığımız yenilikçi adımlarla kendimizi geleceğe hazırlıyoruz. Geleceği daha doğrusu yakalamaya çalışıyoruz. Yeni nesil diplomatlarımızı yetiştirmek için Ankara Diplomasi Akademisi’ni kuracağız. Aslında Bakanlığımız da öyle. akademisi var.Tıpkı Stratejik Araştırma Merkezimiz var ama benim kastettiğim Türk ve yabancı diplomatlar.Öğrenci ve diplomatlara yüksek lisans ve doktora programları verecek bir akademi kurmak.” dedi.

Antalya Diplomasi Forumu’nun girişimiyle diplomasinin geleceğini şekillendirmeye çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, “Dijital diplomasi gibi yenilikçi adımlarla yumuşak gücümüzü pekiştiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Türk büyükelçilerinin görev yaptıkları ülkede sahada birebir olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Masaya oturduğumuz yerden büyükelçilik devri kapandı çünkü vatandaşlarımıza gitmezsek, Vatandaşımızı rahat bırakırız, devletin var olduğunu hissettirmezsek o zaman bu işleri bırakırız.” dedim.

Çavuşoğlu, geçen yıl Antalya Diplomasi Forumu’na 97 üniversiteden 400 öğrencinin katıldığının altını çizerek, bu yılki forumu “Barış ve Düzen İçin Aktif Diplomasi” temasıyla düzenleyeceklerini vurguladı.

haberakcakale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu