Ekonomi

Finansal Yeniden Yapılandırmaya ilişkin yasal düzenleme talebi

TMA Türkiye-FOYDER’den yapılan açıklamada, şirketlerin faaliyet gösterdikleri departmana bağlı olarak, yurt içi ve yurt dışı gelişmeler veya kendilerine özgü nedenlerden dolayı farklı düzeylerde finansal ve operasyonel verimsizliklerle karşılaşabilecekleri kaydedildi.

Bu durumda işletmelerin yeniden yapılandırılmasının gündeme gelebileceği vurgulanarak, herhangi bir yasaya eklenmeyen, daha kapsamlı ve bağımsız bir ‘Önleyici Yeniden Yapılandırma’ yasal düzenlemesinin oluşturulmasının katkı sağlaması açısından önemli olduğu belirtildi. işletmelerin devamlılığına ve geçici mali ve operasyonel verimsizliklerin üstesinden gelinmesine yöneliktir.

“FYY gibi mahkeme dışı yeniden yapılandırma süreçlerimizin güçlendirilmesinin, işletmelerimizin daha fazla sıkıntı yaratan finansal ve operasyonel verimsizliklerle karşılaşmadan sürdürülebilir finansal ve operasyonel yapılar kurması için önemli destek noktaları olacağına inanıyoruz.” Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda Mali Yıl düzenlemesi, finansal kuruluşların yeniden yapılandırma sürecini daha hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak için birlikte hareket etmelerine, borçlu şirketlerin durumlarının tek ve ortak analizine yönelik öneriler oluşturmasına ve borçlu şirketlerin sorunlarının yalnızca Her finans kurumu yerine alacaklı kurumlar tek tek.” Konsorsiyuma (AKK) değerli katkıları olduğu, sürecin makul bir takvim içerisinde tamamlanma zorunluluğunun olduğu, işletmelerin ekonomik varlıklarının korunmasına olanak sağladığı ve belirli bir uygulama bütünlüğünün oluşmasına olanak sağladığı değerlendirilmektedir. Sürecin etkililiğiyle ilgili zorluklar.

Açıklamada, Mali Yıl yönetmeliğinin, Önleyici Yeniden Yapılandırmaya ilişkin çok daha kapsamlı ve kalıcı düzenlemeler oluşturulana kadar sektörde önemli bir boşluğu doldurduğu belirtilerek, düzenlemenin kalıcı hale getirilmesinin büyük önem taşıdığı vurgulandı.

haber-kirikhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu