Haber

Malatya İtfaiyesi su altında da kurtarma yapacak!

MALATYA (İGFA) –Malatya Büyükşehir Sualtı Arama Kurtarma Grubu, Antalya ve Aydın’da düzenlediği eğitim kampını başarıyla tamamladı.

Sualtı Arama Kurtarma grubunun da katıldığı kamp eğitimleri hakkında bilgi veren Malatya Büyükşehir İtfaiye Şefi Mustafa Katipoğlu, kamp eğitimlerinin her yıl periyodik olarak yapıldığını söyledi.

Katipoğlu, “Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye’nin en önemli gruplarından biri olan Sualtı Arama Kurtarma grubumuzun rutin faaliyetlerinin yanı sıra eğitimleri de devam ediyor. Deniz eğitimlerine her yıl dönem sonlarında, sonbahar ve kış ortasında devam ederler. Ekiplerimiz bu yıl Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Üç Adalar Bölgesi’nde 5 günlük deniz eğitimi gerçekleştirdi. Ardından Aydın Didim İlçe Polis Eğitim Kampı’nda 10 günlük oldukça yorucu ve tempolu bir kamp geçirdiler. Özellikle bu eğitimlerde arkadaşlarımız derin dalış, anestezi testi, hızlı tekne kullanma teknikleri, arama kurtarma tekniklerinin yeniden değerlendirilmesi konusunda yeni geliştirilen teknikler üzerinde çalıştılar. Arkadaşlarımız yön bulma, pusula kullanma, iple arama kurtarma, kılavuz ip kullanma gibi konularda sürekli kendilerini geliştirerek bu eğitimi tamamladılar. Yaklaşık 15 günlük eğitim kampının sonunda ekibimiz Malatya’ya dönerek hizmetlerine devam ediyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesindeki ekibimiz ben dahil 8 kişiden oluşuyordu. Bu yıl aramıza bir genç arkadaşımızı daha dahil ettik. 9 kişilik bir ekipti. Bir yandan da genç ve dinamik ekipler oluşturuyoruz. Gençleri de bünyemize katarak grup sayımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

‘EKİBİMİZDEKİ PERSONEL SADECE DALGICI OLARAK ÇALIŞMIYOR’

Sualtı Arama Kurtarma ekibimizdeki personelimizin sadece dalgıç olarak görev yapmadığını vurgulayan Katipoğlu, “Sualtı Arama Kurtarma ekibindeki tüm çalışanlarımızın itfaiyede farklı görevleri var. Ben de dalgıcım. İtfaiye Daire Başkanlığı görevim gereği, olası bir olayda da yer alıyorum. Ben diğer birimlerdenim.” İtfaiyeci veya departmanda çalışan arkadaşlarımız asli görevlerinin yanı sıra bu işleri de isteyerek yapmaktadırlar. Boğulma olaylarının yaşanmasını istemiyoruz ama arkadaşlarımız bu olaylara çok hızlı müdahale ediyor. Su altında can kaybı çok çabuk ölümle sonuçlanır. Malatya’da boğulma “Olayların sayısı her geçen yıl azalıyor. Çocukları takip edip bu konularda uyaran özellikle öğretmenlerimize ve anne ve babalarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizim uyarılarımız tek başına yeterli değil. Öğretmenlerin, annelerin, annelerin uyarıları, Babalar ve yetişkinler bizim için çok değerli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu