Ekonomi

Bakanlık harekete geçti! Yeni otomobil bayilerini araştırmak

Sıfır Otomobil satışında vatandaşların şikayetlerini pahalıya mal eden Hazine ve Maliye Bakanlığı, araştırma ve incelemesini tamamladı. 13 distribütör ve 256 bayi kayıt dışılık, stokçuluk ve sıfır araç alımlarında haksız fiyat artışı gibi nedenlerle soruşturma altına alındı. Bu bayilerden araç alan 25 bin kişiden bilgi istendi.

Soruşturma sonucunda mağduriyete sebep olanlar hakkında yaptırım uygulanacaktır.

Bakanlıktan yapılan açıklama;

Otomotiv branşında son dönemde sıfır araç stoklanması, vergi mevzuatına aykırı hareket edilmesi, elden tahsil edilerek vergi kayıp ve kaçakçılığına neden olunduğuna dair şikayetler gelmektedir. bir tavır içerisindeyiz. Bu kapsamda otomotiv sektöründe kayıt dışılığın, stokçuluğun ve haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesi amacıyla Bakanlığımızca gerekli araştırma ve incelemeler başlatılmıştır.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 39 ilde Bakanlığımıza bağlı Vergi Müfettişleri tarafından kayıt dışılık, istifçilik ve haksız fiyat artışlarıyla mücadele noktasında; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin aracın satışı için çalışmalar başlatıldı.

13 bayi ve 256 bayinin satış süreçlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçleri tamamlanmıştır. Ayrıca bu çalışma kapsamında bayilerden araç satın alan 25.000 alıcıya bilgi talep yazısı gönderilmiş ve alıcıların bayilere bizzat para verip vermediği araştırılmıştır.

39 ildeki bayi, araç bayii ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında otomotiv sektöründe arz ve talep istikrarını bozan ve haksız fiyat artışlarına neden olanlar hakkında gerekli tüm iş ve işlemler Bakanlığımızca süratle yürütülecek. , otomotiv branşındaki dengesizlikler giderilerek vatandaşlarımıza mağduriyet yaşatılacaktır. Gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu